Mirsevini në Forum Piskota

Mirsevini ne WwW.P!SKoTa.GooFoRuM.CoM

ForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 

Kupa UEFA me emër dhe formë të re nga viti 2009

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
DaCi-B
Admin

Numri i postimeve : 170

MesazhTitulli: Kupa UEFA me emër dhe formë të re nga viti 2009   Fri Sep 26, 2008 6:32 pm

Në takimin e UEFA-së në Bordeaux është marrë vendimi për ndryshimin e emrit dhe formulës së turneut të Kupës UEFA, dhe nga sezoni 2009/2010 kjo garë do të mbajë emrin Liga Evropiane ku do të garojnë 48 ekipe të ndara në 12 grupe nga 4 ekipe.

Ekipet që do të garojnë në këtë garë, të dytë për nga rëndësia në Kontinentin e Vjetër, do të luajnë në mes veti në fazën e grupit duke udhëtuar tek njëra tjetra, me nga një ndeshje mes tyre. Dy ekipet e para nga secili grup, si dhe tetë ekipet e treta që do të dalin nga faza e grupeve Ligës së Kampionëve, do të plasohen në fazën eliminuese, 1/16 e finales. 

Arsyeja pse UEFA dëshiron ta ndryshojë mënyrën e zhvillimit të kësaj gare, është që të bëhet më atraktive dhe më konkurruese me Ligën e Kampionëve. Finalja e parë e Ligës Evropiane do të zhvillohet në Hamburg në vitin 2010. 

“Këto ndryshime do ta përmirësojnë gjendjen, ndërsa kjo është e rëndësishme për UEFA-në dhe futbollin evropian dhe do të sjellë më shumë emocione tek tifozët dhe lojtarët. Mendoj se do të jetë një sukses i dukshëm”, ka thënë presidenti i UEFA-së, Michele Platini.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bota.gooforum.com

Kupa UEFA me emër dhe formë të re nga viti 2009
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ibrahim Feimi: Terrorizmi si formë e kriminalitetit bashkohor
» Daut Demaku:Sekreti i lumturisë
» Tregime nga gratë shqiptare
» Edi Rama Lakuriq
» Kujtim Mateli: “Ikja e muzave” dhe viti i mbrapshtë ’97